تبلیغات
شخصیت های شهرستان لامرد به ویژه علما و سادات - زندگی نامه حجت الاسلام و المسلمین سید حسین احمدی زاده

مطالبی که در زیر می آید از وبلاگی گرفته شده که توسط سید عدنان احمدی زاده فرزند مرحوم حاج سید حسین احمدی زاده جمع آوری گردیده است

آدرس وب: http://olama110.blogsky.com


شرح حال، زندگی نامه و خاطرات مرحوم حضرت آیت الله حاج سید حسین احمدی زاده

اذا مات العالم الفقیه ثلم فی السلام ثلمه لایسدها شیء

وقتی عالم فقیهی از دنیا برود، رخنه ای در اسلام بوجود می آید که هیچ چیز آن را نمی پوشاند.

بزرگمردی از سلاله نبوت و امامت که وجودش منشاء برکات بود و علم و قلمش در گسترش فضائل انسانی و سجایای عالی بشر به کار می رفت. روزگاری که عظمت و رفعت بر پایه تقوی و فضیلت بود حضرت آیت الله احمدی زاده با مایه های عظیم علمی و فقهی و قدرت اجتهاد یکی از اوتاد زمان خود بود.

مرحوم مغفور حضرت آیت الله حاج سید حسین احمدی زاده در تاریخ 3/3/1299 مصادف با 11 رمضان المبارک 1336 قمری در زادگاه خویش لامرد فارس در خانواده ای روحانی، اصیل و اهل علم دیده به جهان گشود.

وی از نظر شجرنامه آن گونه که در مقدمه کتاب تألیفی خود «منتخب الاحادیث» نگاشته نوه مرحوم سید علی بحرینی و فرزند سوم ایشان می باشد.

خواندن و نوشتن را در لامرد فرا گرفت و در دورانی که فقر و محرومیت همه جا را فرا گرفته بود مرحوم برای فراگیری علم و معرفت علی رغم همه مشکلات ،دوری راه و خطرات، زادگاهش را ترک و عازم شهر های آبادان و نجف اشرف می شود. در آبادان به مدت یک سال مقدمات را در محضر حضرت حجه الاسلام مرحوم شیخ عبدالرسول قائمی اصفهانی «ره» و برای ادامه دروس سطح در اواخر زعامت آیت الله العظمی سید ابوالحسن اصفهانی «ره» در سال 1346 قمری راهی نجف اشرف شده و مدت 10 سال دروس سطح بویژه مکاسب و کفایه به همراهی تعدادی از ایرانیان مقیم نجف همچون حاج علی دشتی و حاج سید هاشم مهری ، نزد اساتید آن سامان به ویژه حجه الاسلام شیخ مجتبی لنکرانی «ره» فرا گرفته و حدود  8 سال از دروس خارج فقه آیات عظام مرحوم آیت الله حکیم ،آیت الله شاهرودی ، آیت الله خویی و امام خمینی «ره» بهره مند می گردد.

در سال 1378 قمری به امر استاد معظم شان مرحوم آیت الله العظمی خویی به کویت مسافرت کردند و حدود 14 سال به وعظ و ارشاد پرداختند و در سال 1401 قمری به زادگاه اصلی اش لامرد برگشت. ابتدا در محله حسین آباد خسروی اقامت و توفیق بنای یک حسینیه و مسجد را می یابد. از امور خیر ایشان باید به تجدید بنای 2 مسجد و یک حسینیه که از جدشان بنا گذاری شده بود و نیز احداث یک مغیسل در کنار قبرستان شاه حسن تل خندق نام برد.

او سال های اخیر را در محله تل خندق به امامت جماعت مسجد امام سجاد (ع) و روضه خوانی می پرداخت و درب خانه اش برای جویندگان احکام اسلامی باز بود.

از ویژگی های این دوره از زندگی اش اداره خوب منابر محرم و صفر و به ویژه روضه روز عاشورا است.

در سال 1373 هجری شمسی کتاب منتخب الاحادیث را تحت نظر فرزند مکرمش حجه الاسلام سید عبدالهادی احمدی زاده منتشر کرد که در مباحث اخلاقی و شناخت شجره سادات لامرد بیشمار مورد توجه واقع شد.

سرانجام پس از 93 سال عمر شریف و وعظ و خطابه در سالروز شهادت سومین شهید محراب آیت الله دستغیب روح بلندش به ملکوت اعلی پر کشید و بنا به وصیت خویش در مقبره ای که برای خودش در کنار مغیسل و گلزار شهدای مرکزی ساخته بود مدفون گردید.

این عروج ملکوتی در تاریخ 11 ذیحجه 1429 مصادف با 20 آذر 1387 به ثبت رسید و تشییع جنازه با شکوه از عمق محبت مردم به ایشان برگزار شد.

و سلام علیه یوم ولد و یوم یموت و یوم یبعث حیاً

در ادامه مطلب مطالب تکمیلی را بخوانید

امرار معاش، عبادت اول ؛ و علم عبادت دیگر:

ایشان در کل، سه بار با پای پیاده از لامرد به آبادان سفر نمودند که بار اول همراه برادرش سید علی سفر نمودند که سفر سختی را پشت سر گذاشتند. حاج آقا در سن نوجوانی برای امرار معاش لامرد را به مقصد آبادان ترک کردند. پس از مدتی در انجا خانه ای محقر تهیه نمودند و با حضور خواهر و مادر ایشان در این شهر مسؤلیت تامین معاش توسط ایشان بیشتر شد. خودش می فرمودند: وضع، خیلی رقت بار بود و با روزی 6 قران خانواده را اداره می نودیم.   بعد از حدود یک سال مادر و یکی از خواهران از دنیا رفتند و درد یتیمی بر چهره او نشت لذا به فکر افتاد که تحصیل علوم دینی را مد نظر خود قرار دهد به همین منظور و برای کسب جواز ورود به عراق به کویت سفر نمود ولی توفیق نیافت و لذا مجددا به آبادان بازگشت و نزد شیخ عبدالرسول اصفهانی (ره) به تحصیل پرداخت و در آنجا با شیخ بصری آشنا و بنا به پیشنهاد ایشان و با پس انداز 200 تومان و به طور غیر رسمی راهی نجف اشرف گردید. فرزند ایشان سید عبدالهادی نقل می کند ما شب ها در نجف اشرف و در آن تابستان گرم جهت خوابیدن به پشت بام می رفتیم اما حاج آقا مشغول مطالعه می شدند تا حدود ساعت یک بعد از نیمه شب، و این برنامه همه شب ها ادامه داشت و خود حقیر ناظر آن بودم که کل کتاب های بحارالانوار مرحوم علامه مجلسی که حدود 110 جلد می باشد دوره کردند و گاهی هم به خودم می فرمودند این جلد در جایش بگذار و جلد بعدی برای بیاور.

عشق و علاقه وافر مرحوم به کسب علم و دانش موجب گردید ایشان هزاران جلد از مجموعه یکصد هزار جلدی کتابخانه علامه امینی «ره» در نجف اشرف را در طول مدت اقامت در نجف مورد مطالعه و بررسی قرار دهند. به گفته خود ایشان فقط 4000 جلد کتاب در مورد اهل بیت و حضرت علی «ع» را مطالعه نموده است.

مهاجرت:
همان طور که اشاره شد مرحوم جهت امرار معاش و نیز فراگیری علم و ادب علی رغم همه مشکلات ،موانع و محرومیت ها منطقه را ترک و عازم شهرهای آبادان و سپس نجف اشرف می شوند.در دوره اقامت در نجف با فرا رسیدن ماه های محرم و صفر و به منظور برپا داشتن سوگواری واقعه عاشورا عازم شهر های کربلا و آبادان می گردیدند.  اقامت در نجف برای مرحوم و سایر طالبان علم با مشکلاتی همراه ، به طوری که تا مدت ها فاقد مجوز اقامت بودند تا اینکه در زمان وزارت خارجه سید حسین فاطمی «وزیر امور خارجه وقت» و دستور ایشان به کنسولگری عراق ، جهت ایشان و تعداد دیگری از علما و روحانیون با معرفی مجتهدین وقت آیت الله شاهرودی و میرزا آقا بواناتی مجوز اقامت صادر می گردد.در این زمان مرحوم به تقاضای جمعی از مردم کویت برای بهره مندی از ثمره علم و دانش ایشان ، با کسب اجازه و به امر استادش مرحوم آیت الله خویی «ره»  عازم کشور کویت گردیده و در آنجا مدتی امام جماعت مسجد نقی و سپس امام جماعت مسجد اشکنانی ها عهده دارد و نیز در حسینییه اشکنانی ها مجالس روضه خوانی ، وعظ و خطابه و دعا بر پا و مدت ها در آن کشور به تبلیغ امور دینی می پردازد.
سفر حج:

اولین سفر مرحوم در سن 22 سالگی در تاریخ 14 صفر 1364 از طریق نجف بود.دومین سفر روحانی و معنوی ایشان از لامرد با مرحوم حاج سید هاشم موسوی و از طریق بندرعباس- دوبی بحرین، که در بحرین با آقای حاج علی دشتی (از دوستان دوره تحصیل در نجف) ملاقات ، و با سید عیسی ابوالقدر و چند تن دیگر از علما عازم مکه می شوند.

مجالس روضه خوانی، وعظ و خطابه:

مردم، مرحوم حاج سید حسین احمدی زاده را با روضه ها و خطابه های جذاب،دلنشین، قاطع، پرشور و گاهی حماسی اش می شناسند.

مرحوم عشق و علاقه وافری به روضه خوانی، وعظ و خطابه داشت.ایشان از سبک و سیاق خاصی در روضه خوانی و خطابه برخوردار بود. استفاده از آیات و احادیث، شعر، امثال و حکم، خاطرات، طنز و داستان به همراه ریتم کلامی مخصوص به خود، روضه های او را در اذهان پیرو جوان ماندگار کرده است.   قاطعیت و شجاعت بدون ملاحظه و تعارف در انتقال مفاهیم، احکام، دستورات اخلاقی، اجتماعی اسلام، امر به معروف و نهی از منکر از ویژگی های بارز اخلاقی منابر و روضه های ایشان بود. به طوری که کمتر کسی یافت می شد که از روضه ها و خطابه های مرحوم اظهار خستگی نماید، این امر موجب گردیده که علاقه مندان زیادی خواهان تهیه نوار های صوتی روضه ها و خطابه های ایشان باشند.    

دلسوزی برای مردم زادگاهش:

حاج آقا وقتی به ایران بازگشتند احساس کردند که مردم لامرد محروم هستند لذا به محضر حضرت امام خمینی «ره» و آیت الله طالقانی در قم شرفیاب و تقاضای رسیدگی به اوضاع منطقه و رفع محرومیت ها از جمله احداث راه لامرد لار به عنوان اساسی ترین نیاز مردم مطرح نمودندکه در آن زمان حضرت امام «ره» دستور رسیدگی صادر و گردنه چاهشور در اولویت طرح های عمرانی قرار گرفت. خود ایشان هم چند مسجد و حسینیه در آبشولی، حسین آباد، قبرستان شاه حسن تلخندق و تجدید بنای مسجد امام سجاد (ع) را به عهده گرفتند و سال ها در این مسجد نماز خوانده و بین الصلاه احکام می گفتند.

تالیفات و خدمات:

از مرحوم یک جلد کتاب« منتخب الاحادیث» حاوی مطالب اخلاقی و شناخت شجره سادات لامرد که منبع با ارزشی در این زمینه است به یادگار مانده است. همچنین دو کتاب نیز در دست تالیف داشتند که به دلیل مشکلات مالی چاپ نشد.

علاوه بر آن در دوره حیات خود توفیق بنای یک حسینیه و مسجد در محله حسین آباد خسروی و تجدید بنای دو مسجد و یک حسینیه که از جدشان بنا گذاشته شده و نیز احداث یک غسالخانه در کنار قبرستان شاه حسن تلخندق از خدمات ایشان است.   مرحوم در طول سالیان متمادی اقامت در لامرد به روضه خوانی،امام جماعت مساجد ، راهنمایی وارشاد مردم ،تبلیغ امور دینی پراخته و درب خانه اش برای جویندگان احکام اسلامی و دینی همیشه باز بود.

لبیک گفتن به دعوت حق:

سرانجام پس از 93 سال عمر شریف ،وعظ و خطابه در سالروز شهادت سومین شهید محراب روح بلندش در مورخ 11 ذی الحجه 1429 هـ .ق مصادف با 20 آذر 1387 به ملکوت اعلی پیوست. حاج آقا 11 روز قبل از وفات اصلاً آب نخوردند و هنگام فوت دهانشان از تشنگی خشکیده بود. شاید در دلش این چنین می گفت: ای مولا و سرورم (امام حسین (ع)) اگر چه اکنون قدرت خدمت و نوکریت را ندارم اما می توانم به یاد شما با لب تشنه از این دنیا بروم.  

و بنا به وصیت خویش در مقبره ای که برای خودش  در کنار غسالخانه شاه حسن جنب گلزار شهدای مرکزی ساخته بود دفن گردید و تشییع جنازه ای با شکوه که ناشی ازعمق عشق و علاقه مردم به این روحانی جلیل القدر بود برگزار گردید.

روضه ها:

از ویژگی های به یاد ماندنی حاج آقا اداره خوب منابر به ویژه منابر محرم و صفر می باشد. در ادامه تعدادی از فایل های صوتی شامل روضه های گرم و دلنشین حاج آقا برای دانلود گذاشته شده که این روضه ها به صورت سنتی و مربوط به 20 سال قبل می باشد. قابل ذکر است به دلیل حجم بالا قسمت سخنرانی حذف شده است.

روضه امام کاظم علیه السلام: برای استفاده فایل صوتی را دانلود کنید...

روضه حضرت زینب سلام الله علیها

روضه حضرت علی اکبر (ع)

روضه حضرت علی اصغر (ع)


.

نظرات()   
   
amandafolic.greatwebsitebuilder.com
دوشنبه 1397/03/7 12:09
Waiting game … Harry Potter: Hogwarts Mystery.
http://www.chuabenhdaulung.com/la-lot-chua-dau-nhuc-xuong-khop.html
پنجشنبه 1397/03/3 11:36
Hello there! I could have sworn I've visited your blog before but after going through some of the posts I realized
it's new to me. Anyways, I'm definitely delighted I discovered
it and I'll be bookmarking it and checking
back often!
http://www.chuabenhdaulung.com/benh-viem-khop-vai.html
سه شنبه 1397/03/1 18:49
After checking out a few of the articles on your web site, I seriously
like your technique of blogging. I bookmarked
it to my bookmark website list and will be checking back soon. Please visit my website too
and tell me what you think.
Glutto Digest
دوشنبه 1397/02/31 12:02
Howdy! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are
you using for this website? I'm getting sick and tired of
Wordpress because I've had problems with hackers and I'm looking at options for another platform.
I would be great if you could point me in the direction of a good platform.
Market Strom
دوشنبه 1397/02/31 10:12
I needed to thank you for this very good read!! I definitely
loved every little bit of it. I have you book marked to check out new things you post…
marketstrom.Gr κρεβατια
یکشنبه 1397/02/30 11:53
Fantastic post however , I was wondering if you could write
a litte more on this topic? I'd be very grateful if you could elaborate a little bit more.
Cheers!
ορθοπεδικα στρωματα υπνου
یکشنبه 1397/02/30 05:37
Its such as you read my mind! You seem to grasp a lot about this, such as you wrote
the e book in it or something. I think that you just can do with a few % to force the message home a bit,
however other than that, this is great blog. A fantastic read.
I'll certainly be back.
The Console Club περιφερειακα
یکشنبه 1397/02/30 03:23
There's certainly a lot to find out about this subject.

I like all the points you've made.
ανταλλαγες video Games wii
شنبه 1397/02/29 14:38
I know this if off topic but I'm looking into
starting my own blog and was curious what all is needed to get setup?
I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
I'm not very internet savvy so I'm not 100% positive.
Any tips or advice would be greatly appreciated.
Appreciate it
Moto G6 Play Video
پنجشنبه 1397/02/27 05:06
Networks are selling contract deals, that offer mouth-watering offers.
You see with the aid of a reverse phone directory
you may have the particular person your cheating husband or husband is seeing in mere minutes.
Mobile phone with an email address contact information is also required for the
money procedure - Applying procedure:It is quite all to easy to apply for these fiscal assistances.
http://www.chuabenhdaulung.com/nguyen-nhan-dau-lung.html
چهارشنبه 1397/02/26 17:29
First off I would like to say terrific blog! I had a quick question which
I'd like to ask if you do not mind. I was curious to find out how you center yourself and clear your thoughts before writing.
I've had a hard time clearing my thoughts in getting my
thoughts out. I truly do enjoy writing but it just
seems like the first 10 to 15 minutes are lost just trying
to figure out how to begin. Any suggestions or hints? Thank you!
buy Soundcloud reposts
چهارشنبه 1397/02/26 16:06
Hello would you mind stating which blog platform you're using?
I'm going to start my own blog in the near future but I'm having a hard time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I'm looking for something unique.
P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!
lap dat thiet bi giam sat hanh trinh xe o to
چهارشنبه 1397/02/26 05:11
Lắp đặt miễn phí tận nơi khách hàng yêu cầu.
Agen Judi Casino Baccarat Terpercaya
سه شنبه 1397/02/25 20:18
Hey there! I know this is somewhat off topic but I was
wondering if you knew where I could get a
captcha plugin for my comment form? I'm using the same blog platform as yours and I'm having trouble finding one?

Thanks a lot!
deaura đa cấp
سه شنبه 1397/02/25 15:49
Hi! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could get
a captcha plugin for my comment form? I'm using the same blog platform as yours
and I'm having difficulty finding one? Thanks a lot!
steeleraynor2.blog.fc2.com
یکشنبه 1397/02/16 21:08
What's up everyone, it's my first pay a visit at this
site, and paragraph is really fruitful for me, keep up posting these
content.
ruột sổ còng,
شنبه 1397/02/15 05:11
I conceive this site holds some really wonderful information for everyone :D.
obat jantung
جمعه 1397/02/14 22:52
Yay google is my queen aided me to find this outstanding internet site!
Education Loan
سه شنبه 1397/02/11 23:11
What the CFPB Can and Cannot Do - At this time, the CFPB only has the authority to enforce existing regulations that were previously
within the power over other agencies. There are also several privately-owned
companies that offers loans to students. With the help of such facility of finance, you can easily pay for the admission fees, examination fees,
hostel charges, buying books and other equipments with
the other personal expenses.
Soundcloud Promotion
دوشنبه 1397/02/10 08:33
Every weekend i used to visit this web page, as i want
enjoyment, since this this website conations in fact good funny information too.
online betting
یکشنبه 1397/02/9 20:45
Thanks for your marvelous posting! I trly enjoyed reading
it, you can be a great author.I wipl remember to bookmark yourr blog aand will eventually coome bacfk
very soon. I want tto encourage you continue your great writing, have a nice day!
homescapes tips
یکشنبه 1397/02/9 11:28
I adore the game. And some levels look unbeatable.
http://www.x2145-productions.technology/index.php?title=Great_Post_With_Lots_Of_Observations_About_Exercise
شنبه 1397/02/8 18:30
Do yoᥙ mind if І quote a few of your posts aѕ loong as I
provide credit and sources bacdk t᧐ youг blog? Ꮇy blog is in the exact samе niche ɑs yours and my sers wοuld genuinely benefit fгom some off the information ʏou provide һere.
Plеase let mе know if thiѕ okaʏ witһ yoᥙ. Thanks!
last day on earth survival tips
دوشنبه 1397/01/27 15:32
Fight in Final Day on Earth is unavoidable.
Noble
پنجشنبه 1397/01/23 20:35
I was suggested this blog by means of my cousin. I am
not positive whether this publish is written via him as nobody
else recognize such unique about my difficulty.
You're wonderful! Thanks!
https://brahminsaptapadi.com/
پنجشنبه 1397/01/23 17:57
This is very interesting, You're a very skilled blogger.
I've joined your rss feed and look forward to seeking more of your magnificent post.
Also, I've shared your web site in my social
networks!
Lorraine
پنجشنبه 1397/01/9 06:17
Hey I am so delighted I found your webpage, I really found
you by accident, while I was researching on Askjeeve for something else, Anyways I am here now and would just like to say kudos for a fantastic post and a all round thrilling blog (I also
love the theme/design), I don’t have time
to browse it all at the moment but I have book-marked it and also added in your RSS feeds, so when I have
time I will be back to read a lot more, Please do keep
up the fantastic b.
W.Hettweb.Com
پنجشنبه 1397/01/9 03:20
Yesterday, while I was at work, my sister stole my apple ipad and tested
to see if it can survive a twenty five foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views.
I know this is entirely off topic but I had to share it
with someone!
Terrell
چهارشنبه 1397/01/8 23:47
I just like the helpful info you supply on your articles. I'll bookmark your blog
and test again here regularly. I am moderately sure I
will be told plenty of new stuff proper right here!

Best of luck for the following!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30