تبلیغات
شخصیت های شهرستان لامرد به ویژه علما و سادات - زندگی نامه حجت الاسلام و المسلمین سید حسین احمدی زاده

مطالبی که در زیر می آید از وبلاگی گرفته شده که توسط سید عدنان احمدی زاده فرزند مرحوم حاج سید حسین احمدی زاده جمع آوری گردیده است

آدرس وب: http://olama110.blogsky.com


شرح حال، زندگی نامه و خاطرات مرحوم حضرت آیت الله حاج سید حسین احمدی زاده

اذا مات العالم الفقیه ثلم فی السلام ثلمه لایسدها شیء

وقتی عالم فقیهی از دنیا برود، رخنه ای در اسلام بوجود می آید که هیچ چیز آن را نمی پوشاند.

بزرگمردی از سلاله نبوت و امامت که وجودش منشاء برکات بود و علم و قلمش در گسترش فضائل انسانی و سجایای عالی بشر به کار می رفت. روزگاری که عظمت و رفعت بر پایه تقوی و فضیلت بود حضرت آیت الله احمدی زاده با مایه های عظیم علمی و فقهی و قدرت اجتهاد یکی از اوتاد زمان خود بود.

مرحوم مغفور حضرت آیت الله حاج سید حسین احمدی زاده در تاریخ 3/3/1299 مصادف با 11 رمضان المبارک 1336 قمری در زادگاه خویش لامرد فارس در خانواده ای روحانی، اصیل و اهل علم دیده به جهان گشود.

وی از نظر شجرنامه آن گونه که در مقدمه کتاب تألیفی خود «منتخب الاحادیث» نگاشته نوه مرحوم سید علی بحرینی و فرزند سوم ایشان می باشد.

خواندن و نوشتن را در لامرد فرا گرفت و در دورانی که فقر و محرومیت همه جا را فرا گرفته بود مرحوم برای فراگیری علم و معرفت علی رغم همه مشکلات ،دوری راه و خطرات، زادگاهش را ترک و عازم شهر های آبادان و نجف اشرف می شود. در آبادان به مدت یک سال مقدمات را در محضر حضرت حجه الاسلام مرحوم شیخ عبدالرسول قائمی اصفهانی «ره» و برای ادامه دروس سطح در اواخر زعامت آیت الله العظمی سید ابوالحسن اصفهانی «ره» در سال 1346 قمری راهی نجف اشرف شده و مدت 10 سال دروس سطح بویژه مکاسب و کفایه به همراهی تعدادی از ایرانیان مقیم نجف همچون حاج علی دشتی و حاج سید هاشم مهری ، نزد اساتید آن سامان به ویژه حجه الاسلام شیخ مجتبی لنکرانی «ره» فرا گرفته و حدود  8 سال از دروس خارج فقه آیات عظام مرحوم آیت الله حکیم ،آیت الله شاهرودی ، آیت الله خویی و امام خمینی «ره» بهره مند می گردد.

در سال 1378 قمری به امر استاد معظم شان مرحوم آیت الله العظمی خویی به کویت مسافرت کردند و حدود 14 سال به وعظ و ارشاد پرداختند و در سال 1401 قمری به زادگاه اصلی اش لامرد برگشت. ابتدا در محله حسین آباد خسروی اقامت و توفیق بنای یک حسینیه و مسجد را می یابد. از امور خیر ایشان باید به تجدید بنای 2 مسجد و یک حسینیه که از جدشان بنا گذاری شده بود و نیز احداث یک مغیسل در کنار قبرستان شاه حسن تل خندق نام برد.

او سال های اخیر را در محله تل خندق به امامت جماعت مسجد امام سجاد (ع) و روضه خوانی می پرداخت و درب خانه اش برای جویندگان احکام اسلامی باز بود.

از ویژگی های این دوره از زندگی اش اداره خوب منابر محرم و صفر و به ویژه روضه روز عاشورا است.

در سال 1373 هجری شمسی کتاب منتخب الاحادیث را تحت نظر فرزند مکرمش حجه الاسلام سید عبدالهادی احمدی زاده منتشر کرد که در مباحث اخلاقی و شناخت شجره سادات لامرد بیشمار مورد توجه واقع شد.

سرانجام پس از 93 سال عمر شریف و وعظ و خطابه در سالروز شهادت سومین شهید محراب آیت الله دستغیب روح بلندش به ملکوت اعلی پر کشید و بنا به وصیت خویش در مقبره ای که برای خودش در کنار مغیسل و گلزار شهدای مرکزی ساخته بود مدفون گردید.

این عروج ملکوتی در تاریخ 11 ذیحجه 1429 مصادف با 20 آذر 1387 به ثبت رسید و تشییع جنازه با شکوه از عمق محبت مردم به ایشان برگزار شد.

و سلام علیه یوم ولد و یوم یموت و یوم یبعث حیاً

در ادامه مطلب مطالب تکمیلی را بخوانید

امرار معاش، عبادت اول ؛ و علم عبادت دیگر:

ایشان در کل، سه بار با پای پیاده از لامرد به آبادان سفر نمودند که بار اول همراه برادرش سید علی سفر نمودند که سفر سختی را پشت سر گذاشتند. حاج آقا در سن نوجوانی برای امرار معاش لامرد را به مقصد آبادان ترک کردند. پس از مدتی در انجا خانه ای محقر تهیه نمودند و با حضور خواهر و مادر ایشان در این شهر مسؤلیت تامین معاش توسط ایشان بیشتر شد. خودش می فرمودند: وضع، خیلی رقت بار بود و با روزی 6 قران خانواده را اداره می نودیم.   بعد از حدود یک سال مادر و یکی از خواهران از دنیا رفتند و درد یتیمی بر چهره او نشت لذا به فکر افتاد که تحصیل علوم دینی را مد نظر خود قرار دهد به همین منظور و برای کسب جواز ورود به عراق به کویت سفر نمود ولی توفیق نیافت و لذا مجددا به آبادان بازگشت و نزد شیخ عبدالرسول اصفهانی (ره) به تحصیل پرداخت و در آنجا با شیخ بصری آشنا و بنا به پیشنهاد ایشان و با پس انداز 200 تومان و به طور غیر رسمی راهی نجف اشرف گردید. فرزند ایشان سید عبدالهادی نقل می کند ما شب ها در نجف اشرف و در آن تابستان گرم جهت خوابیدن به پشت بام می رفتیم اما حاج آقا مشغول مطالعه می شدند تا حدود ساعت یک بعد از نیمه شب، و این برنامه همه شب ها ادامه داشت و خود حقیر ناظر آن بودم که کل کتاب های بحارالانوار مرحوم علامه مجلسی که حدود 110 جلد می باشد دوره کردند و گاهی هم به خودم می فرمودند این جلد در جایش بگذار و جلد بعدی برای بیاور.

عشق و علاقه وافر مرحوم به کسب علم و دانش موجب گردید ایشان هزاران جلد از مجموعه یکصد هزار جلدی کتابخانه علامه امینی «ره» در نجف اشرف را در طول مدت اقامت در نجف مورد مطالعه و بررسی قرار دهند. به گفته خود ایشان فقط 4000 جلد کتاب در مورد اهل بیت و حضرت علی «ع» را مطالعه نموده است.

مهاجرت:
همان طور که اشاره شد مرحوم جهت امرار معاش و نیز فراگیری علم و ادب علی رغم همه مشکلات ،موانع و محرومیت ها منطقه را ترک و عازم شهرهای آبادان و سپس نجف اشرف می شوند.در دوره اقامت در نجف با فرا رسیدن ماه های محرم و صفر و به منظور برپا داشتن سوگواری واقعه عاشورا عازم شهر های کربلا و آبادان می گردیدند.  اقامت در نجف برای مرحوم و سایر طالبان علم با مشکلاتی همراه ، به طوری که تا مدت ها فاقد مجوز اقامت بودند تا اینکه در زمان وزارت خارجه سید حسین فاطمی «وزیر امور خارجه وقت» و دستور ایشان به کنسولگری عراق ، جهت ایشان و تعداد دیگری از علما و روحانیون با معرفی مجتهدین وقت آیت الله شاهرودی و میرزا آقا بواناتی مجوز اقامت صادر می گردد.در این زمان مرحوم به تقاضای جمعی از مردم کویت برای بهره مندی از ثمره علم و دانش ایشان ، با کسب اجازه و به امر استادش مرحوم آیت الله خویی «ره»  عازم کشور کویت گردیده و در آنجا مدتی امام جماعت مسجد نقی و سپس امام جماعت مسجد اشکنانی ها عهده دارد و نیز در حسینییه اشکنانی ها مجالس روضه خوانی ، وعظ و خطابه و دعا بر پا و مدت ها در آن کشور به تبلیغ امور دینی می پردازد.
سفر حج:

اولین سفر مرحوم در سن 22 سالگی در تاریخ 14 صفر 1364 از طریق نجف بود.دومین سفر روحانی و معنوی ایشان از لامرد با مرحوم حاج سید هاشم موسوی و از طریق بندرعباس- دوبی بحرین، که در بحرین با آقای حاج علی دشتی (از دوستان دوره تحصیل در نجف) ملاقات ، و با سید عیسی ابوالقدر و چند تن دیگر از علما عازم مکه می شوند.

مجالس روضه خوانی، وعظ و خطابه:

مردم، مرحوم حاج سید حسین احمدی زاده را با روضه ها و خطابه های جذاب،دلنشین، قاطع، پرشور و گاهی حماسی اش می شناسند.

مرحوم عشق و علاقه وافری به روضه خوانی، وعظ و خطابه داشت.ایشان از سبک و سیاق خاصی در روضه خوانی و خطابه برخوردار بود. استفاده از آیات و احادیث، شعر، امثال و حکم، خاطرات، طنز و داستان به همراه ریتم کلامی مخصوص به خود، روضه های او را در اذهان پیرو جوان ماندگار کرده است.   قاطعیت و شجاعت بدون ملاحظه و تعارف در انتقال مفاهیم، احکام، دستورات اخلاقی، اجتماعی اسلام، امر به معروف و نهی از منکر از ویژگی های بارز اخلاقی منابر و روضه های ایشان بود. به طوری که کمتر کسی یافت می شد که از روضه ها و خطابه های مرحوم اظهار خستگی نماید، این امر موجب گردیده که علاقه مندان زیادی خواهان تهیه نوار های صوتی روضه ها و خطابه های ایشان باشند.    

دلسوزی برای مردم زادگاهش:

حاج آقا وقتی به ایران بازگشتند احساس کردند که مردم لامرد محروم هستند لذا به محضر حضرت امام خمینی «ره» و آیت الله طالقانی در قم شرفیاب و تقاضای رسیدگی به اوضاع منطقه و رفع محرومیت ها از جمله احداث راه لامرد لار به عنوان اساسی ترین نیاز مردم مطرح نمودندکه در آن زمان حضرت امام «ره» دستور رسیدگی صادر و گردنه چاهشور در اولویت طرح های عمرانی قرار گرفت. خود ایشان هم چند مسجد و حسینیه در آبشولی، حسین آباد، قبرستان شاه حسن تلخندق و تجدید بنای مسجد امام سجاد (ع) را به عهده گرفتند و سال ها در این مسجد نماز خوانده و بین الصلاه احکام می گفتند.

تالیفات و خدمات:

از مرحوم یک جلد کتاب« منتخب الاحادیث» حاوی مطالب اخلاقی و شناخت شجره سادات لامرد که منبع با ارزشی در این زمینه است به یادگار مانده است. همچنین دو کتاب نیز در دست تالیف داشتند که به دلیل مشکلات مالی چاپ نشد.

علاوه بر آن در دوره حیات خود توفیق بنای یک حسینیه و مسجد در محله حسین آباد خسروی و تجدید بنای دو مسجد و یک حسینیه که از جدشان بنا گذاشته شده و نیز احداث یک غسالخانه در کنار قبرستان شاه حسن تلخندق از خدمات ایشان است.   مرحوم در طول سالیان متمادی اقامت در لامرد به روضه خوانی،امام جماعت مساجد ، راهنمایی وارشاد مردم ،تبلیغ امور دینی پراخته و درب خانه اش برای جویندگان احکام اسلامی و دینی همیشه باز بود.

لبیک گفتن به دعوت حق:

سرانجام پس از 93 سال عمر شریف ،وعظ و خطابه در سالروز شهادت سومین شهید محراب روح بلندش در مورخ 11 ذی الحجه 1429 هـ .ق مصادف با 20 آذر 1387 به ملکوت اعلی پیوست. حاج آقا 11 روز قبل از وفات اصلاً آب نخوردند و هنگام فوت دهانشان از تشنگی خشکیده بود. شاید در دلش این چنین می گفت: ای مولا و سرورم (امام حسین (ع)) اگر چه اکنون قدرت خدمت و نوکریت را ندارم اما می توانم به یاد شما با لب تشنه از این دنیا بروم.  

و بنا به وصیت خویش در مقبره ای که برای خودش  در کنار غسالخانه شاه حسن جنب گلزار شهدای مرکزی ساخته بود دفن گردید و تشییع جنازه ای با شکوه که ناشی ازعمق عشق و علاقه مردم به این روحانی جلیل القدر بود برگزار گردید.

روضه ها:

از ویژگی های به یاد ماندنی حاج آقا اداره خوب منابر به ویژه منابر محرم و صفر می باشد. در ادامه تعدادی از فایل های صوتی شامل روضه های گرم و دلنشین حاج آقا برای دانلود گذاشته شده که این روضه ها به صورت سنتی و مربوط به 20 سال قبل می باشد. قابل ذکر است به دلیل حجم بالا قسمت سخنرانی حذف شده است.

روضه امام کاظم علیه السلام: برای استفاده فایل صوتی را دانلود کنید...

روضه حضرت زینب سلام الله علیها

روضه حضرت علی اکبر (ع)

روضه حضرت علی اصغر (ع)


.

نظرات()   
   
real boxing 2 rocky cheats
چهارشنبه 1396/10/27 23:08
Aw, this was an extremely good post. Finding the time and actual effort to create a good article… but what
can I say… I put things off a whole lot and don't seem to get nearly anything done.
دانلود آهنگ
چهارشنبه 1396/10/6 05:58
ممنون لطفا توضیحات کامل تری قرار دهید
Carin
جمعه 1396/09/17 09:00
If you desire to increase your know-how only keep visiting this web site and be updated with the latest gossip posted here.
Ramonita
جمعه 1396/09/17 08:17
Thank you for another informative website. The place else may I get that type of
info written in such a perfect means? I've a challenge
that I'm simply now operating on, and I have been on the glance
out for such info.
Sadye
جمعه 1396/09/17 06:54
Woah! I'm really loving the template/theme of this blog.
It's simple, yet effective. A lot of times it's very difficult to get that "perfect balance" between usability and appearance.
I must say you have done a fantastic job with
this. Also, the blog loads extremely quick for me on Opera.
Exceptional Blog!
Susanne
جمعه 1396/09/17 06:53
I love what you guys are usually up too. This kind of clever work and exposure!
Keep up the very good works guys I've added you guys to blogroll.
Neville
جمعه 1396/09/17 06:48
I visited many blogs however the audio quality for audio songs existing at
this site is truly fabulous.
Rubye
جمعه 1396/09/17 06:45
Nice weblog here! Additionally your web site lots
up fast! What web host are you using? Can I am getting your affiliate link to your host?
I wish my site loaded up as quickly as yours lol
Hellen
جمعه 1396/09/17 06:40
Howdy would you mind sharing which blog platform you're working
with? I'm planning to start my own blog in the near future but I'm having a tough time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I'm looking for something unique.
P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!
Saul
جمعه 1396/09/17 06:35
Howdy would you mind letting me know which web host you're utilizing?
I've loaded your blog in 3 completely different web browsers and I must say this blog loads
a lot quicker then most. Can you suggest a good
hosting provider at a honest price? Thanks, I appreciate it!
Danny
جمعه 1396/09/17 06:30
Hi mates, how is all, and what you would like to say regarding this
paragraph, in my view its really remarkable for me.
Ariel
جمعه 1396/09/17 06:28
Write more, thats all I have to say. Literally, it
seems as though you relied on the video to make your point.

You definitely know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos
to your weblog when you could be giving us something enlightening to read?
Justine
جمعه 1396/09/17 06:22
Hello! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers?
My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard work due to
no backup. Do you have any solutions to protect against hackers?
Pilar
جمعه 1396/09/17 06:20
Hi there, I do believe your blog could possibly be having web
browser compatibility issues. When I look at your site in Safari, it looks
fine however, when opening in I.E., it's got some overlapping issues.
I simply wanted to give you a quick heads up! Apart from that, great site!
Karma
جمعه 1396/09/17 06:19
Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you
relied on the video to make your point. You definitely
know what youre talking about, why throw away your
intelligence on just posting videos to your weblog
when you could be giving us something enlightening to read?
Alda
جمعه 1396/09/17 05:47
Yes! Finally someone writes about games.
Tanja
جمعه 1396/09/17 05:28
Hi there to every one, since I am actually keen of reading
this web site's post to be updated daily. It carries
good data.
Magdalena
پنجشنبه 1396/09/16 23:02
Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this write-up plus the rest of the site is really good.
Colette
پنجشنبه 1396/09/16 23:00
Howdy! This is my first visit to your blog!

We are a group of volunteers and starting a new project in a community in the same niche.
Your blog provided us useful information to work on. You have done
a extraordinary job!
foot pain
شنبه 1396/06/18 06:25
hello there and thank you for your info – I have definitely
picked up anything new from right here. I did however expertise a
few technical points using this site, since I experienced to
reload the website a lot of times previous to
I could get it to load correctly. I had been wondering if
your web host is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances
times will sometimes affect your placement in google and can damage
your high-quality score if ads and marketing with Adwords.

Well I am adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of
your respective interesting content. Make sure you update this again soon.
foot complaints
شنبه 1396/06/18 05:38
That is a really good tip especially to those fresh to
the blogosphere. Simple but very accurate info… Thanks for sharing this one.
A must read article!
Foot Issues
شنبه 1396/05/7 23:49
Thanks , I've recently been looking for information about this subject
for ages and yours is the best I've came upon so far.
But, what about the conclusion? Are you positive
concerning the supply?
Foot Issues
شنبه 1396/05/7 20:54
For hottest news you have to pay a visit internet and on web I found this web site as
a finest web page for latest updates.
How can we increase our height?
شنبه 1396/05/7 08:44
Hi, constantly i used to check blog posts here early in the daylight, since i love to
learn more and more.
johnettagranzin.blogas.lt
چهارشنبه 1396/04/7 04:42
Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I was wondering your
situation; many of us have developed some nice methods and
we are looking to swap solutions with others, be sure to shoot me
an e-mail if interested.
BHW
پنجشنبه 1396/01/24 21:05
I really like your blog.. very nice colors & theme.

Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for
you? Plz respond as I'm looking to design my own blog and would like to know where u got this
from. appreciate it
manicure
سه شنبه 1396/01/22 01:08
It's an awesome paragraph for all the web people; they
will take benefit from it I am sure.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر